Интерестни факти за висшата лига
октомври 12, 2020
Mr.P

Висшата лига е най-високото ниво в Англия, а това са някои интерестни факти за които може би не сте чували.

Висшата лига на Англия е въплащение на англииският футбол и най-гледаното първенство в света. С толкова много звезди играещи в лигата и толкова много зрители има доста необичайни статистики за самата лига. Днес ще ви представим няколко интересни факта около ВЛ.

Питър Крауч е отбелязал 51 гола с глава

Той е вкарал толкова много голове с глава, че държи рекорд на Гинес за най-много вкарани голове с глава, задминавайки великият Алън Шиърър, който има 46.Като цяло той има 105 гола във лигата в 436 мача с 6 различни клуба.

Марио Балотели има само една голова асистенция

70 мача за Балотели във Висшата лига и само една голова асистенция е част от тези забележителни факти. Но тази асистенция беше негово подаване към Агуеро в онзи финален последен ден, когато Сити надиграха КПР и спечелиха лигата за първи път в тяхната история. Тази асистенция е смятана за една от най-добрите.

Само петима играчи са вкарали пет гола за един мач (тук е и нашето участие)

Анди Коул   Манчестър Юнайтед-Ипсуич (1995)

Първият с това постижение е бившият играч на Ман Юнайтед Анди Коул.Той е един от най-добрите нападатели, които са играли през 90-те години.

Отборът на сър Алекс Фергюсън разгромява с 9-0 Ипсуич, а Коул се разписва пет пъти във вратата им. Отбелязва първите два гола през първото полувреме, а скоро след почивката неговата сметка набъбва на пет гола за мача.

Той остава и третият голмайстор за всички времена във Висшата лига с 187 попадения и само един от тях е от дузпа.

Алън Шиърър  Нюкасъл-Шефилд Уензди (1999)

Малко от вас ще се изненадат да видят неговото име в точно тази класация, тъй като той води класацията за най-много вкарани голове във Висшата лига (260).

Шиърър става вторият голмайстор с това постижение, след рагромната победа с 8-0, в първият мач на Сър Боби Робсън като мениджър на Свраките.

Джърмейн Дефоу  Тотнъм-Уигън (2009)

Дефоу беше надежден източник на голове в неговата кариера, преминала през пет различни клуба в лигата. Неговото най-запомнящо се представяне с екипа на “Шпорите” е паметната победа с 9-1 над Уигън.

Първият гол е на Крауч с глава (естествено) и така оства до полувремето, а след това шоуто е в ръцете на Дефоу, който нанизва пет попадения.

И тук идва ред на нашето момче Митко Бербатов Манчестър Юнайтед-Блякбърн (2010)

Само година след шоуто на Дефоу, нашето момче пише Мн.Добър 5 на Блякбърн,  в разгромната победа с 7-1. Един от головете му още се върти по всички видео канали, считан като една от най-добрите завършващи атаки. След пас с така наречения външен фалц към нахлуващият Нани, Митко си проправя път до пеналтерията, където завършва атаката след подаване от Нани в близост до точката за изпълнение на дузпи. Той също така е от малцината вкарали хеттрик на Ливърпул.

Серхио Агуеро  Манчестър Сити-Нюкасъл (2015)

Най-скорошният футболист да направи това е Агуеро.Той постига това като неговият Сити помита Нюкасъл с 6-1 на Етихад.

Аржентинецът вкарва един гол през първото полувреме, но след почивката само за 13 минути той отбелязва четири гола, за да остави и своето име в историята.

Раян Гигс е единственият играч играл във всичките 21 сезона в неговата кариера

Гигс е най-награждаваният играч в света на футбола и е първият, който печели в две последователни години наградата за най-добър млад играч на Професионалната футболна асоциация за 1992 и 1993 години. Също така интересен факт е че, той е бил заменян най-много пъти в мач (134). В момента е мениджър на националният отбор на Уелс.

И за край ще ви предложим още няколко кратки но, интересни факти около лигата.